• Facebook
  • Pinterest - White Circle

© 2019 The Shoalhaven Eisteddfod.Created by Simply Connecting

Award Recipients

 

Each year a number of major awards are presented to outstanding performers. For information about each award please visit the Awards page.

 

We acknowledge the support of our sponsors for enabling us to recognise and encourage so many young performers.

Shoalhaven Arts Board Medallion

 

2019  Georgia Coleman

2018  Olivia Hodgkins

2017  Denva Dwyer

2016  Briannah Gorden

2015  Victoria Beahan, dancing

2014  Olivia Hodgkins vocal, speech and drama, piano

2013  Ezekiel Cameron trumpet

2012  Elisabeth Ladd vocal

2011  Jessie Irvine piano

Shoalhaven Arts Board Helen Ring Award

 

2019  Milton Public School

2018  St John  the Evangelist High School

2017  Ulladulla Public School

2016  Nowra Anglican College

2015  Nowra Christian School

2014  Illaroo Road Public School

2013  Milton Public School

2012  Kangaroo Valley Primary School

2011  Nowra Public School

Schools Encouragement Award

 

2019  St Mary's Star of the Sea Primary School, Milton

2018  Nowra Christian School

2017  Illaroo Road Public School

2016 Tomerong Public School

2015  Callala Public School

2014  Milton Public School

2013  Nowra East Public School

2012  North Nowra Public School

Operatic Aria Contest

 

2019  Kirsten Jones

2018  Sarah Ampil

2017  Jessica Harper

2016  Soonki Park

2015  Lucy Bailes

2014  Lucy Bailes

2013  Sylvie Humphries

2012  Bronwyn Douglass

2011  Lucie Bailes

Teen Piano Championship

 

2019  Luke Bowen

2018  Luke Bowen

2017  Jeremy Lindsay

2016  Vivienne Tran

2015  Not Awarded

2014  Vivianne Tran

 

Piano Championship

 

2019  Sutthi Sutontanyakorn

2018  Anthony Chen

2017  Jennifer Hou

2016  Alex Zhang

2015  Robbin Reza

2014  York Yu

2013  Halina Leung

2012  Oscar Jiang

2011  Arthur Bowcher

Bay and Basin Music Club  Brass Award

2019  Michael Bowen

2018  Michael Bowen

2017  Harrison Graham

2016  Harrison Graham

2015  Jade Flint trumpet

2014  Jade Flint trumpet

Bay and Basin Music Club Strings Award

 

2019  Amelia Ziino

2018  Albert Au

2017  Not awarded

2016  Isabelle Cork, Violin

2015  Darcy Woods

2014  Isabelle Cork cello

2013  Susie Livermore violin

The Clefs 'n' Keys Music Award

 

2019  Not Awarded

2018  Ezekiel Cameron

2017  Ezekial Cameron

Delma Tuttlebee Memorial Award

2019   Mikayla Tate

2018   Jemma Burke

2017   Jessica Harper

2015   Jelena Mamic

Don Dudgeon Memorial Trophy

 

2019  Tina Zhang

2018  Lucas McDonald

2017  Patil Kourshounian

2016  Patil Kourshounian

2015  Luca Ziino

2014  Luca Ziino

Edna Walker Perpetual Trophy

 

2019  Hannah Bowen

2018  Luke Bowen

2017  Lucas McDonald

2016  Duncan McDonald

2015  Ashton Johnson

Fred Watson Memorial Trophy

2019  Monique Hill

2018  Tessa Hayward

2017  Elizabeth Coutts-Watson

2016  Elizabeth Coutts-Watson

2015  Matthew Avery

Gem Buck Memorial Award for Violin

 

2019  Amelia Ziino

2018  Amelie Ziino

2017  Amelie Ziino

2016  Stephanie Ryan

2015  Luca Ziino

2014  Susie Livermore

The Gilmore Award

 

2019  Amanda Lawrence

2018  Olivia Corish

2017  Rosie Ellery

2016  Monique Hill

2015  Jane Ryan

2014  Louise Allen and Sam Rutherford teachers

2013  Olivia Corish vocal

2012  Fay Kilpatrick vocal

2011  Nikki Papalos dance teacher/choreographer

Les Crosby Jazz Scholarship

 

2015  Ezekiel Cameron trumpet

2014  Ryley Gillen trumpet

2013  Belle Morrison clarinet

Regina Newman Memorial Award

 

2019  Katrina Choi

2018  Anthony Chen

2017  Anna Gulikov

2016  Anthony Chen

2015  Alex Zhang

The Rotary Nowra Lindsay Fowler Memorial Scholarship

 

2019  Malia Barrele

2018  Luke Bowen

2017  Jeremy Lindsay

2016  Saphyre Bunyan

2015  Caleb Wright

2014  Dimitrius Havadjia Euphonium

2013  Briannah Gorden vocal

2012  Hamish McIntosh vocal

2011  Not Awarded

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now